Antikoncepce na růst prsou

Vzhledem k tomu, že u žen má velký vliv na růst prsou hladina hormonů v těle, je přirozené, že některé hormonální léky a antikoncepční pilulky mají vliv na růst prsou. Koupit se dají v lékárně a jsou většinou na předpis. Mnohé ženy mají zkušenosti, že antikoncepce a růst prsou a ňader spolu souvisí a opravdu to dokazuje několik případů. V případě antikoncepce však jedná pouze o nepřímý a sekundární efekt, takže speciální antikoncepce podporující růst prsou a ňader neexistuje.

 

antikoncepcia

 

Jak ovlivňují hormony růst prsou

Co se týče hormonů, jejich role je v případě růstu prsou velmi důležitá. Během období puberty začíná totiž tělo ženy produkovat vícero hormonů. Jedním z nejdůležitějších hormonů je progesteron, který je tvořen přirozeně tělem, nejvíce během menstruačního cyklu. I proto během menstruace mohou ženy například cítit v prsou napětí a jejich větší tuhost či pevnost, jelikož dochází k nadměrnému vylučování tohoto hormonu. Progesteron podporuje také tvorbu buněk, které tvoří mléko.

Důležitý je i růstový hormon, který samozřejmě kromě toho, že během puberty ovlivňuje růst organismu do výšky, má své účinky i při růstu prsou. Obvykle po 25. roce života se produkce a hladina tohoto hormonu v těle ženy začne pomalu snižovat a toto je také období, kdy končí větší vliv tohoto hormonu na růst prsů. Co se týče podpory samotné produkce růstového hormonu, důležité je pravidelně cvičit a mít dostatek spánku, což jsou dva nejdůležitější faktory.

 

 

Zvyšování obsahu tukových buněk v prsou jakož i podpora tvorby prsních žláz je úkolem prolaktinu. Jde o hormon, který se tvoří přirozeně buď během puberty nebo během těhotenství. Díky tomuto hormonu dochází k ukládání lipoproteinů, což napomáhá většímu ukládání tuku do prsou. Jelikož prsa jsou tvořeny z větší části právě tukem, je tento hormon velmi důležitý při zvětšování jejich objemu touto formou. To se projevuje například i během těhotenství.

 • Snad nejdůležitějším hormonem pro růst prsou je estrogen, i proto se mnohdy zvětšení poprsí spojuje se zvýšením hladiny tohoto hormonu.
 • Na druhou stranu, příliš vysoká hladina hormonu může způsobit i vícero zdravotních problémů a to nejen hormonálního charakteru, ale například může zvýšit i riziko rakoviny.
 • Proto je třeba být při zvyšování tohoto hormonu velmi opatrný – právě díky těmto hormonům totiž účinkuje hormonální antikoncepce na růst prsou.

 

Pomáhá antikoncepce na růst prsou?

Hormonální antikoncepce a růst prsou a ňader spolu opravdu souvisí, i když je třeba říci na rovinu, že žádný gynekolog nepředepíše ženě HAK kvůli tomu, aby se jí zvětšily prsy. Nejde totiž o smysl ani primární efekt antikoncepce jako takové, takže pokud má antikoncepce na růst prsou nějaký vliv, jde většinou o individuální záležitost. Ne u každé ženy totiž tento stav nastane, protože to závisí na několika faktorech, zejména na tom, o jakou antikoncepci se jedná.

Starší typy hormonální antikoncepce například způsobovaly zásah do solno-vodního hospodářství organismu, kdy zadržovali soli a ty na sebe vázaly vodu. Mohlo tak dojít ke zvýšení hmotnosti a tedy i prsů v důsledku nadměrného zadržování vody v organismu. Samozřejmě, každá hormonální antikoncepce má vliv na hladinu hormonů, což může také souviset například i se zvýšeným ukládáním tuků, a v případě, že k tomu dojde do oblasti poprsí, tak se ňadra přirozeně zvětší.

 

 • Moderní HAK, tzv. nízkohormonální antikoncepce, již mají vliv na hladinu hormonů a také na růst prsou o něco menší.
 • Žena může spíše cítit v prsou jisté napětí nebo tuhost, avšak nemusí jít vždy o zvětšení.
 • Nízkohormonální antikoncepce má totiž na růst prsou menší efekt kvůli tomu, že obsahuje gestagen zvaný drospirenon.
 • Drospirenon působí proti zadržování vody v těle estrogenní složkou antikoncepce, takže taková antikoncepce podporuje růst prsou o něco méně.

 

 

Jaká je nejlepší antikoncepce na růst prsou

Pomáhá tedy antikoncepce na růst prsou? A jaký je vlastně vliv antikoncepce na růst prsou? Ano, pomáhá, ale nemusí to být u každé ženy. Za růst prsou v případě antikoncepce nese největší „vinu“ estrogen, takže pokud se u ženy růst prsů zastavil v důsledku jeho snížené hladiny, tak hormonální antikoncepce růst prsou opravdu může podpořit tím, že se hladina estrogenu v těle zvýší podáním této umělé formy. Podobně to funguje i při dalších tabletách na podobné hormonální bázi.

Je třeba ale říci, že například během puberty a u mladých dívek není HAK nejideálnější metodou zvětšování prsů. Při antikoncepčních pilulkách s obsahem naturálního estrogenu hrozí i některé negativní účinky, například bolesti břicha nebo nepříjemný pocit v prsou, i když tyto vedlejší efekty se objevily jen u 2 až 5% žen. Ženy citlivější na zvýšení hladiny estrogenu mohou tedy kromě zvětšení prsou zpozorovat i tyto nepříjemné vedlejší účinky.

 

 • Nízkohormonální antikoncepce nového typu se již na zvětšení prsou nehodí, protože neobsahuje tolik hormonů, aby se to mohlo relevantně projevit.
 • Samozřejmě, některé internetové diskuse a fóra mohou ženy přesvědčovat, že k tomu skutečně došlo, na druhou stranu, jde o menšinu žen.
 • Z hlediska hormonální substituce je proto vhodnější sáhnout spíše po přípravcích, kde by mělo být zvětšení poprsí primárním cílem, nejenom sekundárním efektem.
 • Vícero druhů HAK způsobuje i zvýšení chuti k jídlu, což se projeví nadměrným přísunem kalorií a větším ukládáním tukových zásob, a to i do prsou, ovšem v tomto případě se také nejedná o nejvhodnější způsob zvětšení prsou.
Antikoncepce na růst prsou
2.44 (48.89%) 9

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *